5 ostrzegawczych sygnałów do rozważenia zmiany pracy

Jakie sygnały powinny nas skłonić do rozważenia zmiany pracy? W wielu kwestiach jest to sprawa indywidualna, warto jednak zadać sobie kilka podstawowych pytań.

Czy czuję, że się nudzę?

Jeżeli uważasz, że nie wykorzystujesz swojego potencjału a zadania, które realizujesz są nieadekwatne do twoich umiejętności, wykonujesz je szybko i sprawnie, po czym nie wiesz, co ze sobą zrobić, to masz kilka opcji. Dobrym pomysłem może okazać się zmiana pracy, jednak zanim się na nią zdecydujesz, poproś przełożonego o dodatkowe zadanie.

Wykorzystaj okazję, jeśli w firmie rozpoczyna się rekrutacja wewnętrzna i wystartuj! Jeżeli jednak nie masz co liczyć na nowe wyzwanie i zwiększenie wynagrodzenia, szkoda twojego czasu.

W jakim miejscu będę za 5 lat? (co będę tutaj robić?)

Odpowiedz sobie na pytanie o swoją przyszłość. Widzisz ciekawe perspektywy? Czy masz możliwość awansu lub zmiany stanowiska? Będziesz mogła się rozwijać i szkolić? Stanie w miejscu jest gorsze od cofania. Jeżeli więc zauważasz, że od pewnego czasu nic się nie zmienia, stoisz w miejscu, nie robisz niczego nowego, a perspektyw na zmianę nie ma – pomyśl o tym, czy nadal chcesz pracować w tym samym miejscu za 5 lat? Twoja odpowiedź na „NIE” powinna być sygnałem do zmiany pracy i kierować twoimi dalszymi krokami.

Jak wyglądają twoje kontakty z innymi pracownikami?

Atmosfera w pracy jest bardzo ważna. W pracy spędzamy większość swojego dnia, dlatego to normalne, że chcemy, aby było tam przyjaźnie i żebyśmy czuli się dobrze. Załóżmy, że przebywasz w grupie osób, które ciągle narzekają na cały świat, nie mają żadnego planu na życie, ciągną cię za sobą w dół. Nie dość, że nie możesz się skoncentrować, kiedy ciągle słyszysz pesymistyczne słowa, to po prostu w pewnym momencie mimowolnie możesz przejąć ich punkt widzenia.

Bywa również, że atmosfera jest nie do zniesienia, gdy z jakichś powodów nie możesz się zintegrować z innymi, jesteś pomijana w wielu kwestiach. Nie wpływa to pozytywnie na wykonywaną pracę i na dodatek jest ci przykro.

Czy czujesz się doceniana?

Masz dobre pomysły, podzieliłaś się nimi, wprowadzono je w życie, ale zupełnie zapomniano, że to twoja propozycja? A może wręcz przeciwnie, nikt nie chce cię słuchać? Wykonałaś perfekcyjnie zadanie i nie usłyszałaś ani jednego słowa pochwały? Ani od współpracowników ani od przełożonych.Takie sytuacje mogą zdecydowanie obniżyć naszą motywację do pracy. Jeżeli stale się powtarzają, zmiana pracy może być jedynym lekarstwem.

Czy satysfakcjonuje cię twoje wynagrodzenie?

Trudno być w pełni zadowolonym z pracy, jeżeli wiemy, że inne osoby na tym stanowisku zarabiają znacznie więcej, a my nie mamy szans na podwyżkę. Częstym powodem zmiany pracy są względy finansowe.

Jeżeli czujesz, że czas na zmiany, ale nie wiesz, czy jesteś na nie gotowa, wypisz wszystkie pozytywne i negatywne strony swojej pracy. Przewaga negatywnych nad pozytywnymi powinna dać ci do myślenia.

Być może czas na zmianę pracy. Jeżeli zaczynasz odczuwać taką potrzebę, nie warto z tym czekać. Zmiana pracy może być sposobem na wypalenie zawodowe! Najlepiej zacząć od przygotowania planu działania. Powodzenia.

Przeczytaj też: Najlepszy sposób na przedstawienie mocnych stron na rozmowie kwalifikacyjnej.