Trzy etapy w zrozumieniu siebie w kontekście osobowości zawodowej, które pomogą Ci znaleźć obszar swoich naturalnych predyspozycji zawodowych.

Zrozumienie siebie w kontekście osobowości zawodowej pomaga zrozumieć wcześniejsze niepowodzenia w pracy i szukanie miejsc, które naprawdę nam odpowiadają. 

Zachęcam wszystkich do przejścia takiej drogi, ponieważ bardzo ułatwi to szukanie pracy i wybranie określonego zawodu.

Doradztwo Zawodowe to taka dziedzina kariery zawodowej, która ma bardzo szerokie spektrum działania. Doradca Zawodowy pracuje z Tobą nad rozwiązaniem dwóch problemów:

  • wyboru konkretnego zawodu,
  • zmiany zawodu – przekwalifikowania się oraz przy młodszych osobach wyboru odpowiedniej ścieżki edukacyjnej – wybór szkoły średniej lub kierunku studiów.

Zadaniem podstawowym Doradcy Zawodowego jest ocena Twoich predyspozycji i preferencji zawodowych .

Trzy etapy pracy Doradcą Zawodowym (Doradcą Kariery, jak zwał, tak zwał. Wiadomo o co chodzi):

Etap I – Predyspozycje zawodowe

Predyspozycje Zawodowe to Twoje naturalne wrodzone zdolności do wykonywania niektórych zawodów. To taki obszar twoich uzdolnień, który zawsze wykonywałaś lepiej niż inni.

Wyróżnia się 6 typów osobowości zawodowej:

  • realistyczny,
  • konwencjonalny,
  • artystyczny,
  • społeczny,
  • badawczy,
  • przedsiębiorczy

Każdy z tych typów odpowiada innym zainteresowaniom, dlatego ludzie wybierają różne zawody.

Nie wszyscy z nas byliby doskonałymi księgowymi. Dlatego tak ważne jest odpowiednie sprofilowanie swoich preferencji, aby wybierać zawody, do których mamy wrodzone talenty.

Nie ma złych pracowników, są tylko źle sprofilowani (albo niesprofilowani).


Brak sukcesu zawodowego może być spowodowany faktem, że wybieramy pracę lub zawód, który nie jest w obszarze naszych naturalnych talentów.

Zazwyczaj wyróżnia się 3 typy wiodące, które bardzo często się uzupełniają. Realizujemy je w pracy równocześnie lub jako pasję. Nie ma typu czystego.

Np.: jeśli ktoś z nas wybiera zawód handlowca (typ społeczny) ale jego pasją jest np. kucharzenie (typ realistyczny), to można sądzić, że z powodzeniem mógłby również wykonywać zawód kucharza.

Wykonanie testów predyspozycji zawodowych może w znacznym stopniu ułatwić wybór ścieżki oraz znalezienie konkretnej pracy, która przyniesie satysfakcję.

Testy predyspozycji zawodowych

Również w tym przypadku, wyniki badania nie wskażą jednego, konkretnego zawodu, ale na podstawie analizy udzielonych odpowiedzi, pozwolą określić kierunek poszukiwań.

Doradca zawodowy używa, różnych narzędzi diagnostycznych. Powinno się wykonać przynajmniej 2 testy predyspozycji, z których wyciąga się wspólny mianownik.

Kiedy warto zrobić test predyspozycji zawodowych

  • Przed wyborem szkoły średniej lub kierunku studiów.
  • Podczas zmiany pracy lub braku zadowolenia z obecnej pracy lub przeświadczenia, że obecnie wykonywanie zajęcie nie spełnia naszych oczekiwań i nie wiążesz z nią swojej dalszej przyszłości zawodowej.

II. Preferencje Zawodowe

Znamy już predyspozycje, idziemy dalej. Teraz dopasujemy je do Twoich preferencji (tego co lubisz robić najbardziej). Wykonywanie zadania, które się lubi jest kluczowe w docelowej satysfakcji z pracy. Jeżeli coś lubimy, wykonujemy to chętniej i lepiej. Wrasta nasze zadowolenie i jakość pracy, która docelowo ma przełożenie na ostateczny sukces zawodowy i finansowy.

Jeśli potrafimy wykonywać różne czynności, moglibyśmy pracować na różnych stanowiskach i wykonywać kilka zawodów.

Sztuką jest dopasowanie i znalezienie tego obszaru, który Ty osobiście lubisz najbardziej!

III. Indywidualny Plan Działania

Trzecim etapem pracy z Doradcą Zawodowym jest dostosowanie preferencji i predyspozycji do realnych możliwości i Twojej aktualnej sytuacji życiowej. (np.: zobowiązania finansowe, poziom dochodów, który musisz utrzymywać, godzina i miejsce wykonywania danej pracy, itd).

Czasami marzymy o jakieś pracy, o wyborze jakiegoś zawodu, ale nie możemy sobie w chwili obecnej na to pozwolić. Np. musimy więcej zarabiać, a przekwalifikowanie będzie się wiązało z niższymi dochodami lub ich brakiem przez jakiś czas, wymaga pracy w godzinach popołudniowych – na co nie możemy sobie w chwili obecnej pozwolić w związku z zobowiązaniami rodzinnymi.

Zadaniem Doradcy Zawodowego jest osadzenie Ciebie (Twoich predyspozycji i preferencji) w realnym świecie.

Efektem powinno być wypracowanie indywidualnego planu działania, który zakłada (ja osobiście namawiam do planowania 3 ścieżek) :

  • Plan A – praca idealna – taka którą chcesz wykonywać, masz ku temu predyspozycje i preferencje ale nie zawsze możesz ją rozpocząć od razu. Czasami wymaga to uzupełnienia wiedzy, czyli rozpoczęcia dodatkowej edukacji, a czasami po prostu nie stać Ciebie w chwili obecnej na zmianę i rozpoczęcie nowej pracy, musisz to rozbić po woli.
  • Plan B – taki obszar zawodowy, który możesz wykonywać obecnie, masz odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i możesz w ten sposób zarabiać na życie – ale nie jest to do końca Toja pasja.
  • Plan C – zawody i zajęcia, które możesz wykonywać, ale ich nie lubisz. Praca na t.zw czarną godzinę.

Po określeniu tych ścieżek to Ty podejmujesz decyzję, co w chwili obecnej jest dla Ciebie optymalne, co wybierasz. Następnie opracowuje się ścieżkę dojścia do pracy idealnej, jeżeli jesteś na to gotowa.

Dla osób, które jeszcze nie pracują opracowuje się indywidualną ścieżkę kariery, w której uwzględnia się określone szkoły, kierunki studiów, kursów kwalifikacyjnych, które umożliwią zdobycie odpowiednich kwalifikacji i docelowo pracy.

Zachęcam wszystkich do przejścia takiej drogi. Zrobisz raz i masz cały czas. Zawsze możesz wrócić do tego dokumentu i zobaczyć, jakie masz alternatywy zawodowe. To bardzo ułatwia szukanie pracy. Każdy marzy o tym by mieć pracę zgodną ze swoimi mocnymi stronami.

Zobacz też: Ekstrawertyk vs. Introwertyk. Gdy życie zawodowe wrzuca Cię w sytuacje, które ani trochę nie są dla Ciebie komfortowe.