Ekstrawertyk vs. Introwertyk. Gdy życie zawodowe wrzuca Cię w sytuacje, które ani trochę nie są dla Ciebie komfortowe. 

Ludzka osobowość to zespół cech człowieka, które wyodrębniają się w codziennych sytuacjach. Cechy te można zauważyć np. w tym jak dany człowiek reaguje na bodźce, w jaki sposób zdobywa informacje i jak podejmuje różne decyzje i jaki styl życia preferuje. Utarło się, że ekstrawertyk to osoba otwarta na ludzi, zaś introwertyk często nie do końca dobrze czuje się wśród ludzi.
Gdy życie zawodowe wrzuca Cię w sytuacje, które ani trochę nie są dla Ciebie komfortowe, warto odkryć karty i uwzględnić je przy podejmowaniu wyborów zawodowych.

Ekstrawertyk

Łatwo go rozpoznasz pośród innych typów osobowości. To najczęściej osoba charyzmatyczna, którą cechuje duża energiczność i żywiołowość.. Czerpie przyjemność i siłę do działania z kontaktów z innymi ludźmi. Jest niezwykle otwarty na nowe doświadczenia i znajomości oraz bez trudu przychodzi mu mówienie o sobie. W codziennym życiu wykorzystuje swoją skłonność do dynamicznego działania w celu realizacji pasji czy zawodowych zadań. Swoją śmiałość do nawiązywania kontaktów wykorzystuje do prowadzenia rozmów. Ekstrawertyzm cechuje wyjątkowa łatwość do zjednywania sobie ludzi, optymizm i umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu.

Introwertyk

Często stereotypowo opisuje się go jako unikającego ludzi. Należy jednak pamiętać, że nie jest to lęk przed ludźmi albo rozmowami, wystąpieniami publicznymi czy innymi sytuacjami społecznymi w ogóle.  

Ludzie, którzy nie rozumieją natury introwertyków, myślą, że jesteś nieśmiała, zdystansowana czy nawet arogancka. A przecież Ty tylko chcesz, żeby dano Ci na chwilę święty spokój.

Introwertycy po prostu o wiele bardziej od ekstrawertyków doceniają spokój i możliwość przebywania w samotności. Lubią towarzystwo innych ludzi, ale nadmiar bodźców i interakcji męczy ten typ osobowości.

Introwertyk może być często odbierany przez otoczenie jako osoba nieśmiała, wycofana, cicha, jednak badania wykazały, że świetnie pracuje w grupie – najlepiej z innymi introwertykami. Introwertyk przemyśli wszystko dziesięć razy, zanim wypowie choćby jedno słowo. Warto wspomnieć, że introwertycy to doskonali słuchacze. Będąc introwertykiem możesz wykorzystać tę cechę w codziennym życiu, np. wybierając zawód, który tego wymaga. Świetnie zrozumiesz potrzeby i wymagania drugiego człowieka. Nie bez powodu mówi się, że ludzie z tym typem osobowości idealnie sprawdzają się na stanowisku sprzedawcy, programisty, księgowego, pisarza/redaktora. Będą się oni odnajdywali wszędzie tam, gdzie ceni się dokładność, skrupulatność, przygotowanie merytoryczne czy techniczne.

Introwertycy doskonale nadają się na szefów — zwłaszcza w zespołach składających się z proaktywnych pracowników. Tam, gdzie dowodzą introwertycy, podwładni są bardziej skłonni zgłaszać własne pomysły i propozycje wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Jeśli nie udało Ci się jednoznacznie i z łatwością zakwalifikować samej siebie do któregoś z powyższych typów, oznacza to, że jesteś ambiwertykiem.

Ambiwertyk

To połączenie cech ekstrawertyka i introwertyka. Takie osoby w pewnych momentach swojego życia potrafią być niezwykle pewne siebie, ale czasami zamykają się w sobie i wolą spędzać czas w samotności, podczas gdy inni nazwaliby je duszami towarzystwa.

Bez względu na to, którym typem osobowości jesteś pamiętaj, że posiadasz zestaw wspaniałych, niepowtarzalnych cech i zalet, które warto pielęgnować w sobie każdego dnia. Chcesz wiedzieć więcej?

Obejrzy video introwertyczki Susan Cain „Siła Introwertyków”, która dowodzi, że współczesna kultura zachodnia źle rozumie i nie docenia cech i możliwości introwertyków.

Naciskając na trzy kropeczki w prawym dolnym rogu ekranu możesz przełączyć na język polski.